בלוג

איך ניתן לבנות קריירה גם כשעובדים בעבודה זמנית?

שתפו את המאמר

איך ניתן לבנות קריירה גם כשעובדים בעבודה זמנית?

לאחרונה מגיעים אלי לאימון צעירים וצעירות בני 30+ שהתפטרו או הוצאו לחל"ת במהלך המלחמה, הם מבולבלים ולא יודעים לאיזה כיוון תעסוקתי ללכת. לכל אחד יש סיפור קצת שונה,  אך המכנה המשותף הוא שהם מעולם לא חשבו על העבודה במושגים של מסלול קריירה.

 

המתאמנים מספרים שבעשור האחרון, הם עבדו במגוון עבודות לפרקי זמן קצרים: בין מספר חודשים ועד למספר שנים. זה התחיל מעבודה שמטרתה להרוויח כסף לטיול הגדול,  לשכירת דירה וחיים בעיר או לרכישת רכב. שרשרת העבודות הזמניות המשיכה, מהשחרור מהצבא ועד היום. גם הקורונה שיבשה את הרצף התעסוקתי שלהם וערערה את הביטחון הכלכלי שלהם.

חשוב להבין שהתנהגות שחוזרת על עצמה יוצרת דפוס מחשבה אוטומטי, בו המח מכוון אותנו לפעול כמו שפעלנו בעבר, במקום לבחון איך לפעול נכון בתוך הסיטואציה הנוכחית. במקרה של הצעירים שהגיעו אלי, נוצר דפוס של  בחירת עבודה כדי לספק צורך כלכלי מידי. ובכל פעם שהם בחרו בעבודה זמנית נוספת, הם הרגילו את המח שלהם לחשוב במושגים של זמניות.

אני בטוחה שאילו היו עוצרים ושואלים את עצמם, "לאן כל זה הולך"? הצעירים האלה היו מגלים שלאורך זמן ובמגוון עבודות, הם פיתחו העדפות  ויכולות מובחנות. מתוך הסיפור התעסוקתי שלהם, אפשר ללמוד מה החוזקות שלהם ואיזו עבודה מתאימה להם.

כשהם מגיעים אלי, זה רגע של עצירה. הם שוב מחפשים עבודה אבל הפעם הם רוצים  למצוא  עבודה שתאפשר להם להגשים את מטרות העתיד. האימון עוזר להם למפות את העשייה שלהם ויוצר מיקוד בבחירת העבודה המתאימה להם, הפעם בהיבט של מסלול קריירה.

 

מה הצעדים המעשיים שעוזרים לבנות קריירה?

אין ספק ששלושת החודשים הראשונים בכל עבודה חדשה הם תקופת למידה, הסתגלות והתאמת הכישורים והיכולות למקום עבודה החדש.

לאחר שלושה חודשים, רצוי לשאול שאלות עצמיות. המטרה של השאלות היא להכניס את העצמי למשוואה ולחשוב מעבר לצורך המידי בפרנסה. האם אני שמח/ה ללכת לעבודה? מה הסיבה העיקרית שאני עובד/ת במקום הזה? אולי נוחות, משכורת, חברה, קידום מקצועי? איזה דברים חדשים למדתי לעשות? איזה דברים חדשים למדתי על עצמי?

לאחר חצי שנה, רצוי לשאול שאלות רחבות יותר על מקום העבודה, עם המבט לעתיד. איזה הזדמנויות יש לי להתפתח כאן? למי מהעובדים בארגון אני רוצה להדמות ולמה? איך העבודה שאני עושה היום מכוונת אותי לעתיד?

 

חשוב להיות פרואקטיביים ולעורר תהליך חשיבה שמכוון לעתיד ויוצר המשכיות ולכן אני ממליצה:

(1) לחזור על השאלות בכל שלושה חודשים, כדי ליצור משוב עצמי.

(2) אם לא התקיימה שיחת משוב, כדאי לפנות לממונה הישיר ולבקש לקבל משוב על העשיה וגם לקבל תחזית לגבי העבודה  הצפויה בתקופה הקרובה.

(3) לפנות עובד וותיק ולשמוע על הדרך שהוא או היא עשו ועושים בתוך הארגון. מה מסלול הקריירה שלהם? מה משמח אותם? מה הם אוהבים בארגון? מה הם רוצים לעשות בעתיד?

עבודה זמנית היא הזדמנות ללמוד על החוזקות, הכישורים המיוחדים וההעדפות, להתנסות בעולם העבודה וללמוד מה נותן תחושת סיפוק ומשמעות. לכן כדאי להסתכל מעבר לרכיב הפרנסה ולבחון כיצד העבודה הנוכחית תורמת לבניית קריירה.

 

עוד מאותה קטגוריה

דילוג לתוכן